Ystävyysseurojen Liiton syyskirje 2013

MATKA 2014 Matkamessut ovat jälleen edessä, mutta nyt mahdollisesti uudella paikalla hallissa 7 ja nyt kuten ennen neljänä päivänä. 16–19.1.2014 Paikkoja on rajoitetusti ja vain yksi per seura.

Osallistumismaksu on NYT VAHVISTETTU 260 e jäsenyhdistyksillemme, jotka hoitaneet kaikki entiset maksunsa.  Hinnat sisältävät 2 m2 osaston toteutuksen (seinät, maton, spotit, matalan pöydän ja kaksi tuolia), maininnan nettiluettelossa, seuran toimintaan liittyvän materiaalin myyntiluvan, 3 näytteilleasettajan kulkulupaa, 2 ammattiajan kutsukorttia ja 6 yleisöajan kutsukorttia.

Ilmoittautuessanne tarvitsemme seuraavat tiedot: seuran osoite, nettiosoite, yhteyshenkilö, yhteyshenkilön sähköposti ja puhelinnumero.  Jokainen YSL:n alanäytteilleasettaja saa syksyllä omat tunnukset FairNet-palveluun, jossa voi käydä täyttämässä omat luettelotiedot. Ilmoittautuminen viimeistään 20.9 osoitteeseen ysl@saunalahti.fi.

Tulemme laskuttamaan paikat etukäteen tämän vuoden puolella varmistaaksemme, että seura todella tulee ja maksaa osastonsa. Hoidamme alv:n seurojen puolesta.

 

Syysretki lauantaina 28.9.2013 Mustila & Verla

Tarkemmat tiedot jos muutoksia www.ysl.fi. Kaksi per seura voi osallistua. Tarkoitus on matkalla tutustua toisiimme ja seurojemme toimintaan ja keskustella seuratoiminnan tehostamiseen liittyvistä asioista. Siksi olisi toivottavaa lähettää seuroista retkelle vastuuhenkilöitä henkilöitä. Ilmoittautumiset tulee olla sitoutuneita.

Ilmoittaunuminen ysl@saunalahti.fi viimeistään 20.9.2013

ohjelma

8.00 lähtö KIASMAN tilausbussipysäkiltä ( paikka vaihtunut)

 saapuminen Mustilan Arboretumiin

9:30-10:00 opastus puistossa

10:45 lähtö Verlaan

12:00-12:30 lounas

 

13:45-14:00  tutustumista Verlan ympäristöön tehdasmuseoon (opastus)

14:00-15:00  tutustuminen tehdasmuseoon  ympäristöön, butiikkeihin

15.15 lähtö paluumatkalle

 matkalla kahvit Antik Annassa

n klo 18  Kiasmaan takaisin

 

 

Ystävyysseurojen Liitossa on havahduttu OKM:n esitykseen (http://www.minedu.fi/OPM/ Tiedotteet/2013/08/ okmbudjettiehdotus2014.html? lang=fi) , jossa todetaan:

"Ystävyysseurojen ja kulttuuri-instituuttien avustukset siirretään veikkausvaroista rahoitettaviksi."

Mutta anotaan ohjeen mukaan : http://www.minedu.fi/OPM/ Kulttuuri/kulttuuripolitiikka/ avustukset/Avustus_ ystavyysseurojen_tukemiseen? lang=fi  Seurataan tarkasti miten  budjettineuvotteluissa käy. Ei kuulemma mitään radikaalia olisi?

Päivitykset verkkosivullemme www.ysl.fi PLEASE

YSL:n syyskokous 21.11.2013 klo 18.00 

 

Rauhanasemalla  Veturitori Itä-Pasila 00520 Helsinki. Pistä kalenteriin!

 

 Hyvää ja virkistävää syksyä.,

Seppo Kalliokoski
puheenjohtaja
ysl@saunalahti.fi
0407743504                                        WWW:YSL.FI